Bakemono no ko

22. května 2016 v 15:33 | film |  recenze | anime
Česky: Kluk ve světě příšer
Režisér: Mamoru Hosoda (+ scénář)
Film: 119 min [2015]
Žánr: fantasy, dobrodružný, supernaturální
Hodnocení na MAL: 8.57
Mé hodnocení: 7/10


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TRAILER | japonsky + anglické titulky

Originální příběh, akční souboje, svět příšer, malý chlapec, který se změní ve velkého… chlapce, láska a temnota v jednom srdci, božstva a mnoho dalšího najdete v Bakemono no ko.

Film začíná úvodem diváka do světa příšer, Juutegai, kterému vládne uznávaný velmistr. Každý z velmistrů může ze svého postu odstoupit a reinkarnovat se v božstvo. Velmistr Juutegai se k takovému cestě rozhodl nedávno a učinil oznámení svému lidu. Spousta skvělých válečníků se začala připravovat na souboj, který rozhodne o budoucím velmistrovi, avšak dvěma válečníkům se ostatní nemohou rovnat.

Iouzan byl ztvárněný Kazuhirem Yamajim, který daboval například Banga v anime One Pounch Man nebo o další vedlejší roli Joujiho Saiga z Psycho-Pass (to jsou však ve směs vedlejší role). Postava Iouzana má se svými předchůdci (Bang a Jouji) společnou klidnou povahu, je také odvážný a spořádaný. Druhým kandidátem byl Kumatetsu, ztvárněný Kojim Yakushoem jako jeho první dabérovou rolí. Kumatetsu je velmi ohebný, oplývá neslýchanou silou a je mistrem meče, avšak má výbušnou povahu, je sebestředný a nezdvořilý. Pro obyvatele je tedy jasnou volbou Iouzan.

V odděleném světě lidí se Ren vyrovnává s náhlou smrtí matky. Nechce se přestěhovat ke svým příbuzným a utíká z domu. Setkává s Kumatetsem, který si zoufale hledá žáka - jinak se nebude moci zúčastnit souboje proti Iouzanovi. Ren ho zpočátku odmítá, ale nakonec ho následuje do světa příšer a po prvních hádkách se stane jeho žákem.

Shota Sometai, který se už před tím daboval roli pana Tanabeho v Hosodově předešlé tvorbě Vlčí děti se postaral o Kyuutu, jak Renovi říká Kumatetsu. Když už jsem u charakterů a jejich dabérů, tak u tohoto tématu ještě chvíli zůstanu. Později se ve filmu objeví i Kaede, mladá dívka, která pomáhá Kyuutovi s učením. Zmiňuji ji spíše kvůli dabérce Suzu Hirose, jejíž to byl historicky první dabérský výkon stejně jako pro Kojiho (Kumatetsu).

V tomhle mě film hodně překvapil. Až naMamorua Miyano (který se postaral například o Kida z Durarara!!, Rina z Free! nebo Katzeho z Gatchaman Crowds) a Kappeie Yamaguchi (který propůjčil hlas Conanovi z Detective Conan, Usoppovi z OP nebo třeba Inuyashovi z InuYasha) je většina dabérů neznámých a hned naši nejhlavnější tři hrdinové mají debut - Shota teda má na účtu role dvě. Přesto postavy jsou zahrané úctyhodně a Hosoda výběrem nemusí litovat!

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Excuse us for asking. What is strength?

My arms aren't very strong, but look, I can create an illusions. Don't make light of it! Illusions can sometimes be more real than reality itself. That is strength.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tvorbu Mamorua Hosody jsem už okusila ve Vlčích dětech a O dívce, která proskočila časem. Už když začíná anime a objevuje se Kyuuta, tak mě hned do hlavy trklo, že podobně skvělou animaci jsem už někde viděla - Studio Chizu, které se staralo o animaci v tomhle film Kluk ve světě příšer, se postaralo i o animaci ve Vlčích dětech, kde spolupracovali se studiem Madhouse (které se předtím postaralo o Letní válku). Animace dělá hodně a také střih. Kyuuta prchající před světem, z kterého není úniku nebo bojové souboje s napínavým soundtrackem v pozadí, byli dalším velkým plus. Osobně se mi velmi líbily během finálního souboje střihy na městské kamery zabírající ulice Shibuyi.

Podobně jako u Vlčích dětí pracoval s nitrem člověka. Lidé musí překonat temnotu ve svém nitru (a pokud to snad nezvládnete, tak vaši temnotu Kyuuta rozpůlí katanou). Hodně lásky, upřednostňování (ugh) rodinných vztahů, cti, rozdílných představách o síle a žárlivosti. Je zajímavé jak se Juutegai liší od Shibuyi - lidé jsou slabí, protože se nechávají sžírat temnotou. Kdežto příšery jsou silné a přesto jsou si podobní.

Důležitý je i vztah a vývoj hlavních charakterů. I když malá část mě si stále myslí, že mladá Kaede byla postradatelnou - jednoduše tam chtěli zatáhnout i jinou lásku než mezi rodičem a dítětem - tak byla zpracována mile. Co si pod tím představit? Klasická ženská protagonistka, která hlavního hrdinu povzbuzuje, dává mu přístřeší, ví kdy zůstat sedět na chodníku před knihovnou a hlavně ji ke konci hlavní hrdina ochrání před nebezpečím namísto toho, aby ji poslal domů (ale snažili se oba).

Avšak vztah mezi Kumatetsem a Kyuutou je nedocenitelný a pro mě byl lépe zpracovaný než v knize Junglí (která bývá s filmem často spojována) kvůli Kumatetsovým lidským rysům. I když dorozumívání dvou mužských charakterů se v určitých momentech neposunulo dál než za řadu citoslovcí typu "Woom! Ne! Whoop! Whoosh! Oomph! Ne! NE! Uumph!" (a tím je o humor postaráno).

Nakonec bych se pokusila sdělit svůj názor na konec anime a to bez spoilerů. Už dříve jsem si toho začala na Japonských filmech všímat… Všímáte si té dramatičnosti na konec? V tomhle ohledu to Japonci mnohdy i přehání a dobrým příkladem je porcelánová princezna (vím, že je vlastně z bambusu) od studia Ghibli - konec to všechno zabije. Další věcí, která nebyla tak úplně košer, bylo protahování děje. Akčnost a napínavosti nechybělo, ale v některých momentech děj upadal a tím se film zdál být delším, než doopravdy byl.

Přes všechny zápory jsem si sledování užila a mohu film doporučit. Možná by stálo za to podotknout, že nejznámější Hosodovy filmy - Vlčí děti, O dívce, která proskočila časem, Letní válka a Kluk ve světě příšer - jsou všechny hodnoceny 8/10+ na MAL a i na ČSFD přesahují 76% (Letní válka) a 80%+ ty další. To je úctyhodný výsledek, ne?

Viděli jste film nebo o něm alespoň slyšeli?

Podělíte se o svůj názor?

Pokud jste o filmu neslyšeli, zaujal vás?

Budu moc ráda za každý komentář!
Reklamy bez milosti mažu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 23. května 2016 v 22:02 | Reagovat

Ahh, tenhle film by byl tak super, kdyby to fakt nepokazili tím koncem. První polovina filmu byla super, jen ten konec a zápas v aréně, mi tak už přišel vážně zbytečný. Kdyby to postavili jen na vztahu Kumatetse a Kyuuty, udělali by lépe. Sice jsem hodnotila o příčku více, tudíž 8/10 a bylo to protože se Kumatetsu obětoval. Na tohle jsem vážně slaboch a v 99 % to na mě funguje. :D Ale ta přeměna toho klučiny na příšeru byla prostě meh. :D Jinak ale moc pěkně sepsaná recenze a za mě A+++ ! ! !

2 Lokusta Lokusta | Web | 25. května 2016 v 9:04 | Reagovat

Stále sa rozhodujem, či si to mám pozrieť alebo nie. Popravde, veľmi ma to nezaujalo a očakávam kvalitu jeho predchádzajúcich filmov. Pre teba to znamená dobrý počin a ja už teraz tuším, že to dokážem dopozerať, ale nebude to po dejovej stránke ohurujúce. Pri celovečerných filmoch som náročná, lebo nedokážem udržať pozornosť dlhšie ako hodinu. 40 minút je pre mňa tak akurát.

Prosím ťa, a čo myslíš pod "porcelánová princezna od Miyazakiho"?  Nemá on jedinú princeznú Mononoke? Ak nepočítame Ponyo. (Alebo myslíš práve San a tá kurzíva znamená iróniu?) Som zmätená.

3 Mizu Mizu | 30. května 2016 v 21:12 | Reagovat

[1]: S c a r s (comment full of spoilers)

Zápas v aréně mi ještě nevadil - myslela jsem, že hold to nějak musí zakončit. Kaede je milá a jako charakter je fajn, ale naprosto souhlasím s tím, že by se příběh obešel i bez ní! Okay :'D takže senpai je slabá ohledně obětování, nevím proč, ale zní to jako důležitá informace :DD Hej ale ta přeměna se mi náhodou celkem líbila... narážela jsem na to obětování (a sakra nosit v sobě muže, který byl pro mě jako otec a drahý přítel, to bych nedala, hlavně, kdybych ho ještě slyšela... prostě nee!!) a jak jeho přeměnu zpátky protahovali v epický souboj na půl hodiny :'D to bylo na mě moc :D
Děkuji za přečtení i komentář c:

[2]: Lokusta

Ohromující to asi opravdu nebude, ale jako večerní film si myslím, že je celkem dobrý a za zkoušku nic nedáš, v nejhorším to vypneš a vrátíš se k jeho předešlé tvorbě :D Kdyby ses na Bakemono no ko nakonec rozhodla podívat, tak dej vědět, jak se ti nakonec líbilo! ^^

Přívlastek porcelánová bylo myšleno ironicky, protože princezna Kaguya (která však není od Miyazakiho a já nechápu, jak jsem mohla udělat tak hloupou chybu) byla hodně opečovávaná - proto 'jako z porcelánu'. Princezna Kaguya je "jen" od studia Ghibli a jejím režisérem je Takahata Isao, ne pan Miyazaki. Omlouvám se za zmatení a děkuji za upozornění!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.