Koutetsujou no Kabaneri

9. července 2016 v 5:47 | seriál |  recenze | anime
Anglicky: Kabaneri of the Iron Fortress
Režisér: Araki Tetsurou
Seriál: 12 ep. [2016]
Žánr: akce, drama, fantasy
Hodnocení na MAL: 7.56
Mé hodnocení: 7/10


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PV | japonsky + anglické titulky
OP | ED

Jednoduché slovo zombií je v anime nahrazeno slovem kabane (přikláním se k většině, která si myslí, že - カバネ化 - znamená mrtvola), tak se ho budu držet i v článku (pokud to neobměním dostatečně výstižným slovem zombií… okay, tohle všechno byste vypozorovali i sami, ale upozornění není nikdy dost).

Jak už to tak bývá v zombii apokalypse; z nebe jednoho rána spadli zombií a zničili většinu světa (ano, zombiím apokalypsám moc neholduji). Lidé byli nuceni uzavřít se do měst chráněných mohutnými hradbami před neporazitelnými tvory táhnoucími se za lidskou krví. Originální kabane nejsou v tom, že běhají rychle a mají mnohem větší sílu než lidé, nýbrž v tom, že jejich srdce jsou chráněná železným plátem, který musí být proražen chtěli-li kabane zabít. (Rychlost a sílu má kdejaký zombií, ne?)

Díky síle kabane byla jedinou společnou komunikací mezi opevněnými městy mohutné železné stroje, do kterých se ani kabane nedostali, parní lokomotivy (pokud se nestala lidská chyba, aneb pusťme je dovnitř). Proč lokomotivy? Příběh se odehrává v pozdním období samurajů, takže i proto jediné použitelné zbraně jsou pušky s malou ráží popřípadě katany (ne že by se v ostatních anime používalo něco jiného). Období je přizpůsobeno i oblečení a design postav spolu s prostředím měst.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

May karma smile upon you. (Když už dotyčný umře, není to tak trochu zbytečné? Oh! Je to snad narážka na víru v reinkarnaci? Hah! Nah.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hlavní postava, Ikoma, je inženýrem v jednom z opevněných měst. Jako většina hlavních hrdinů je sžírán minulostí a to ho pohání dopředu; snaží se najít způsob jak kabane zabít na jednu ránu a ušetřit ostatním (i sobě) práci. Při jedné jeho službě se ve stejném vlaku s Ikomou dostává do města mladá dívka. Mumei přes svůj roztomilý a dětský vzhled je špičkově vycvičeným válečníkem a zastavuje se ve městě jen kvůli přestoupení na další vlak do hlavního města. A aby bylo správně využito nápadu s vlakem, tak i do města s hlavními hrdiny se dostanou kabane a obyvatelé jsou nuceni uprchnout a za pomoci Mumei se jim to i podaří.

Mumei-chan~Ikoma-kun~

Ikoma se ovšem o sebe dokáže postarat a s jeho novou zbraní (Tsuranukizutsu) poráží kabane na jednu ránu! Avšak hned při prvním střetnutí s kabane je kousnut a začíná se proměňovat (upřímně se omlouám všem, co tenhle vývoj událostí nečekali a já jim ho právě naspoilerovala). Za pomoci přidušení se z něj stane ukázkový hlavní hrdina, aneb promění se v kabaneri - tělo kabane, mysl člověka (Erene? Haló??).

{ehm?}
{Kaminari Denki (BnHA), Nagakura Gou (Battery), Sasamori Hisato (World Trigger)}
Ayame Yomogawa | Uchida Maaya
{Yoshioka Futaba (Ao Haru Ride), Ichinose Hajime (Gatchaman Crowds), Iki Hiyori (Noragami)}
{Zaou Ryuu (Binan Koukou…), Ennoshita Chikara (Haikyuu!!), Hayama Kotarou (KnB)}
{Dazai Osamu (BSD), Tsukiyama Shuu (TG), Matsuoka Rin (Free!)}

Příběh má spád, hektolitry krve, klasické vtípky akčních filmů, ale také plno předvídatelných zvratů a hodně klišé. Asi se neubráním srovnávání Koutetsujou no Kabaneri s všem známým Shingeki no Kyojin, protože obě anime měla vesměs stejný štáb - režisér, studio, zvukař, scénárista… A hodně prvků je tedy i podobných: třeba velké stěny kolem hlavních měst, což štáb obešel prostřednictvím vlaků. Hlavní hrdina, který je trocha od každé rasy. Animace a hudba je taky velmi podobná (tady to však není na škodu). Design postav nikoli - anime je totiž vlastní tvorbou (nemá mangu ani novelu či knihu).

Animace byla podobně zpracovaná jako v Snk; opět se o animaci staralo studio Wit a nebylo si na co stěžovat. Ze začátku mi místy vadila šrafura ve stínech (v anime se s tím příliš nesetkávám a ne vždy to ocením, u kabaneri jsem si na to prostě zvykla a přestala tomu věnovat větší pozornost). A až na jednu chvíli kdy Ikoma přecházel do Erenova berserk stavu (kdy podobnost se Snk byla 100%), se mi plynulá a propracovaná animace líbila.

Podobností s Snk nebylo dost? Vezměte si třeba soundtrack (mými oblíbenci jsou Through My Blood nebo třeba War Cry). Nepřipomíná Vám něco? Mě teda ano. Hlavně se svými zpívanými částmi se soundtrack blíží tomu ze Snk (bohužel však jen kvůli soundtracku se nehodlám dívat na 24 dílů něčeho, co mě nebaví). Opět se není čemu divit, když se o něj starali stejní lidé, navíc je stejně kvalitně zpracovaný a já bych se na anime podívala znova, jen abych si ho pořádně vychutnala (od toho je tu naštěstí youtube, který ho spolkl do dvou hodin).

Když jsme u soundtracku, tak opening shodou okolností může za mé zhlédnutí celé série (díky youtube, samozřejmě). Hudba k ed taky není špatná (pro někoho pomalá a já si navíc s kresbami jsem si úplně nerozuměla). Takže opening pro mě jednoznačně vítězí.

Kurusu~Ayame~

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
S P O I L E R | ep. 11 + 12 (the very end) konec nebezpečné zóny označen!

Abych pravdu řekla, tak konec seriálu mě zklamal. Nejen že Biba se proměnil z chladného záporáká na cítícího záporáka, ale to, že kromě tlouštíka přežili všichni, mě taky nepotěšilo. Hah - byla jsem jediná, kdo věděl, že tlouštík se nedožije konce? Už jen to jak se cpal dopředu s kabaneri hlavním hrdinou znamenalo smrt (navíc měl v ruce palici… proč neokradl poraženého vojáka? Dude, you could've survived.).

Biba je pro mě zajímavá postava a do posledního dílu to byl i můj oblíbený záporák. Velmi se mi líbilo, jak si hrál na nebojsu, a přesto se v mnoha situacích nakonec ukázala slavná kapka potu, nebo jak správně bezcitně zabíjel nepotřebné smetí (kind of sadist, sorry). Mrzí mě, že jeho motiv nebyl více rozebrán a celkově jeho charakter a prostě ho nakonci zabili.

Ale potom tu je ten incident se zachráněním Ikomy, takhle se to stát nemělo. Beru to, že autoři chtěli zachovat imunitu hlavní postavy, ale mohli to nechat na někom jiném. Biba měl zůstat chladným, měli ho proklínat, nejlépe na něj zapomenout, aby zůstal v charakteru. Tímhle akorát posílili svůj fandom na účet kvality (high over heels with Biba-chan, yey! NOPE!).

Alternativní konec? Dokážu si představit, že těch kufříků měli víc a v rámci mírového jednání by jim poskytl pomoc nedocenění charakter Uryua (modrovlasý chlapík, jehož jediná světlá chvilka byla, když dostal facku).

K O N E C - S P O I L E R U
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Vývoj charakterů byl individuální; třeba Mumei, neboli Hozumi, jako hlavní ženská protagonistka by měla nějakým vývojem projít, nepletu se? Avšak v tomhle případě se přímo její charakter nezměnil, jen její priority - přesídlila svou lásku z hlavního záporáka na hlavního klaďase (všichni jsme tenhle vývoj čekali), zamilovala si obyvatele města a tak je pochopitelně chtěla chránit, avšak do konce zůstala naivní (ehm, pozitivní) a přes její malý náznak odporu s tím nic nedokázala udělat (tak trochu jsem postrádala opravdu silnou ženskou postavu, která by byla silná jak fyzicky, tak psychicky - jako Mikasa z Snk - hah, třeba to byl pokus, jak se odlišit od Snk).

Ikoma | power up
Naopak Ikoma. Nemám slov. Ze začátku jsem z něj byla až nadšená - stereotyp silného hrdiny alá Eren i jeho dialogy a majestátné věty typu; mým snem je pozabíjet všechny kabane (dost dobře připomínají existenci jeho staršího neschopného bratra), mi nevadily. Byl pěkně zpracovaný, líbilo se mi jeho čisté já před vpádem zombií i to bezradné po katastrofě v jejich městě (would say dork in one word), ale co přišlo v posledních dílech, bylo jedním velkým zklamáním. Klasický power up, z nerda na fešáka prvního kalibru (včetně změny účesu, kterou provedl sám) s jediným posláním zachránit hlavní hrdinku. Bravo Ikoma! Originalito, jdi se vycpat.

Dalšími více hlavními postavami byla princezna, Ayame Yomogawa, a její věrný ochránce Kurusu. Z obyvatel města byli představeni i další (nejoblíbenější ženská postava - mužská je Biba - je Yukina a ne kvůli fanservisu, ale proto, že jsem v ní našla hledaný silný ženský charakter), pro mě je ale podstatné, že společně všichni tvoří takovou tu správnou rodinku. Kdy nechcete, aby kdokoliv zemřel, což ve výsledku znamená pravý opak.

Anime jsem si však užila (tak trochu více i díky tomu, že jsem se na celou sérii dívala společně se sestrou). Nepostrádá spád a akční krvavé souboje, power-up hlavního hrdiny a iminitu pro ty potřebné. Na zpracování animace se dá zvyknout a pro milovníky Snk je ideální (Nemůžete se dočkat pokračování Snk? Go ahead and watch it!). Úžasný soundtrack! Z konce anime jsem byla zklamaná a posledními epizodami se anime stalo tuctovým, ale akčnost zůstává na vysokém žebříčku. Doporučuji lidem zažraným do akčních filmů (po ační stránce jsem si to opravdu užila, yup, again), pozor na velké množství krve a předvídatelnost děje.

Zhlédli jste kromě jiných i Koutetsujou no Kabaneri v jarní sezóně?

Překvapilo Vás kolik toho má anime společného se Snk nebo jste o tom předem věděli?

Pokud jste anime neviděli (sorry for spoilers), zaujalo Vás?Jelikož jsem člověk vyrůstající na Princezně Mononoke nemohu si pomoc nehledat v obřích Black Smoke bohy lesa posedlé démonem a v proměněných kabaneri rovnou bohy lesa bez démonů - v poslední epizodě u proměny Mumei zpátky na člověka mi to připomnělo scénu Princezny a Ashitaky, kdy se princezna částečně nechala pohltit proměňujícím se bohem v démona a Ashitaka ji nakonec zachránil (Ikoma + Mumei). ALSO.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 9. července 2016 v 10:56 | Reagovat

Čím víc na tohle anime čtu různé ohlasy (ať už pozitivní, negativní, neutrální) mám čím dál menší chuť se na to podívat. Tento typ příběhu je tu takřka pořád a už mě to trochu unavuje. Někdy to asi zkusím, už kvůli zpracování animace a hudby, ale nic od toho nečekám. Hezká recenze :D

2 S c a r s S c a r s | Web | 10. července 2016 v 18:31 | Reagovat

Hahaha, ta poznámka "Erene? Haló??" :DDDDDDDDD

Tlouštík nedožil konce, protože ho mluvil Kaji Yuki. Snad ve všem, co jsem v poslední době viděla jeho postava umře. :DD Ale upřímně mi ho bylo líto, protože ráda poslouchám Kajiho hlas, that's pretty much all.

První díly jsem nějak přežívala, ale od poloviny už jsem to nedávala a za mě čistých 5/10. Soundtrack je ale skvělý a osobně mě zaujal hned od začátku. K postavám se radši nevyjadřuji, většina z nich mi přišla naprosto retardovaných, včetně hlavního hrdiny. :D A jeho power up byl dost k smíchu. :D Těžce mě to anime nevzalo, ale za to hodnocení částečně může i můj aktuální stav, kdy opět nejsem anime schopná vůbec sledovat, ani ocenit, či objektivně kritizovat.

Recenze je ale moc pěkná! :3

3 Aya Aya | Web | 12. července 2016 v 20:39 | Reagovat

Přijde mi dost oprsklé, jak toto anime vůbec někdo mohl pustit ven. :D Nemyslím si, že podobnost se SNK je jen náhoda (ani když bereme v potaz složení autorů), avšak taky bych všechnu čest nedávala tvůrcům obou anime. SNK je přece jen z dílny mangaky, tudíž právě  jeho schopnosti byly silně napadeny Kabaneri, ale tohle už je svět peněz... Úplně jsem neporozumněla vedlejší poznámce "bohužel však jen kvůli soundtracku se nehodlám dívat na 24 dílů něčeho, co mě nebaví" - to jsi mluvila o SNK? :D

Nicméně v tomto anime se mi velmi zalíbila změna prostředí obrácena na dálný východ. Japonská tematika, které zase až tak v anime neholduji, pěkně podpořila temnou atmosféru, která na mě jakožto diváka hodně zapůsobila! Taky to mělo podíl na tom, že na animaci, která mi z počátku do oka úplně nepadla, jsem změnila názor minimálně o 90 % a strašně mě překvapilo, jak moc se sem hodil druh kresby a celková vizualita. OST byl fajn, ale ZASE AŽ TAK jsem z něj unešená nebyla, ale musím říct, že některé songy se mi fakt líbily. :D

Můj pozitivní názor však naprosto strhaly charaktery, které bych fackovala od prvního do posledního dílu. :D Hlavní hrdinové byli naprosto otřesní a jejich tuctovost a totální zero mental development byly strašně tragické. Musím s tebou souhlasit, co se Biby týče; ukočení anime dost shodilo potenciál jeho zajímavosti. Na druhou stranu si moje srdce získala aspoň Yukina-san a strašně mě frustrovalo, že ten modrovlasý týpek tam byl snad tak třikrát.:'D

V závěru nelituji, že jsem to viděla, začátky jsem si taky dost užívala, ale anime bohužel postupem času dost klesalo. Jako mentální příprava na SNK 2 to ale asi zatím stačilo. :'D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.