Love for Beginners

29. ledna 2017 v 14:09 | film |  recenze | drama
Japonsky: Kyou, Koi wo Hajimemasu
Režisér: Takeshi Furusawa (scénář Taeko Asano)
Film: 120 min [2012]
Žánr: drama, romance, školní prostředí
Hodnocení MDL: 7.5/10
Mé hodnocení: 5/10--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
TRAILER | japonsky (bez titulků)

Kdysi dávno jsem napsala krátkou recenzi k mé oblíbené manze Kyou, Koi wo Hajimemasu (Today We Start Our Love) a ještě pár dní zpátky jsem žila v představě, že chabý pokus o dvě episody OVA, bylo to jediné, o co se milé Japonsko s tímhle kouskem pokusilo. Jak už mnozí tuší - mýlila jsem se. Pod názvem Love for Beginners z roku 2012 se školní romance vrátila v podobě dvou hodinového filmu.

Manga byla ukončena 3. března 2012 s úctyhodnými 100 kapitolami a se spoustou klišé, melodramatu a všemi očekávaného šťastného konce. Jako jedna z mých prvních romanticky laděných mang si v mém srdci vysloužila speciální místo a já nejsem příliš objektivní ohledně tohohle kousku. Však má láska se až tolik moc neváže k filmu. Love for Beginners vyšel v Japonsku 8. prosince téhož roku, co skončila manga jako tiché připomenutí, či upozornění.
Kyota + Tsubaki

Tsubaki je zpátečnická dívka a Kyota je idol školy, klasika. Tsubaki se snaží mít samé jedničky od vrchu až dolů, poslouchat své rodiče na slovo, mít své poprvé až po svatbě, dostat svou první pusu od muže, kterého miluje. Teď už pravděpodobně znáte celý děj mangy. První pusu jí ukradl Kyota, který ji poté, co se do něj Tsubaki konečně zamiluje, odbije, že je stejná jako ostatní a začne Tsubaki ignorovat.

To zaměstnalo polovinu filmu a potom najednou děj přeskočil rok sbližování, slovy rok sbližování dvou hlavních charakterů jen fotkami a datumy a bez toho aby jeden druhému porozuměli, jakkoliv se sblížili a byl tam nějaký posun. Po roce chození je Tsubaki stejně hloupá a Kyota stejně slepý a já nevím, jestli je to víc smutné nebo k smíchu. Potom nadchází čas rivalů, slz, ran z minulosti a běhu v zasněžené aleji a samozřejmě zmeškání posledního vlaku pro dodání dramatičnosti (možná náznak posunu charakteru na úplném konci v podobě sexu… to byl hloupý vtip, uznávám).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

In order to become a girl suitable for you she's working desperately…


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Shrnuto a podtrženo: celý příběh se jim nepodařilo vměstnat do dvou hodin, i když se o to pokusili. Vůbec bych se nezlobila, kdyby film obsahoval jen jeden z momentů jejich sbližování - jejich setkání, sblížení, oddálení a udobření, možná i něco víc, nebo kdyby dorhomady vymysleli nějakou ucházející alternativu, která by symbolizovala děj v manze. Avšak scénáristka Taeko Asano a režisér Takeshi Furusawa se rozhodli jít jinou cestou a doslova dokopat filmový děj k hlavní zápletce v manze. Trochu násilným posunem teda přeskočili vývoj charakterů, naprosto jej pohřbili, a přesto že jsem několikrát četla mangu, jsem tu chemii mezi hlavními postavami necítila (i když sem tam se ukázaly malé jiskřičky naděje, že by se to snad mohlo změnit).

Hibino Tsubaki | Takei Emi
{ Kaoru Kamiya (Rurouni Kenshin), Kiyo (48-nime no Chuushin)}
Tsubaki Kyouta | Matsuzaka Tori
{ Saizo Kirigakure (Sanada Ten Braves), Shiba Takeru (Samurai Sentai Shinkenger)}
Nishiki Hasegawa| Yamataki Kento
{Naruse Kakeru (Orange), Arima Kosei (Your Lie in April), L (Death Note)}
Hibino Sakura | Shinkawa Yua
{???}

Vedlejší postavy, to byl další velký omyl. První kamarádka Tsubaki byla pozměněna na nějakou spolužačku, která ve filmu ani nebyla představena jménem (to byla ta holka, která vstřelila do třídy a potřásla si rukou s Tsubaki a neukázala se tam už nikdy víc). Brečet nad změnou jmen nehodlám, takže Nana (rival Tsubaki) vůbec nepodala takový výkon jako v manze, nebylo tam tolik psychického vydírání a upřímně nevím, proč se ten Kyota z filmu nakonec nerozhodl pro ni namísto hlavní hrdinky. Jediná změna v charakterech, která se mi líbila, byla, že Nishiki (kamarád Kyoty) a Sakura (mladší sestra Tsubaki) měli více interakcí s Tsubaki a Kyotou než v manze a i celkem sympatický herec Aoyagi Sho dostal více prostoru jako Hananoi. To mě přivádí k myšlence, že ubohou Miho - ve filmu udajně Arisu (nejmenovaná kamarádka Tsubaki) mohli úplně přeskočit.


Na scéně dramat a hlavně těch Japonských jsem nováček a tak mi jména herců moc neříkají, nemám své favority a celkem mě překvapilo, jak kladně byli mnohdy hodnoceni v komentářích. Nishiki (hrán hercem Yamazaki Kento) mi pasoval do role, když nemluvil. Kyota (Matsuzaka Tori) stejně jako Tsubaki (Takei Emi) mi do rolí moc nepasovali, ale měli i své světlé stránky. Na druhou stranu si říkám, že herci za svůj scénář nemohli a ten dělá hodně.
Nishiki + Sakura

Příběh má hodně plot holes, není ucelený a chování postav je mnohdy neopodstatněno a uspěcháno časovým omezením filmu. Herecké výkony jsou průměrné. Soundtrack správně přeslazený, jak jen to v romancích můžete čekat. Příběh je sladký, s happy endem, oddechový a hřejivě příjemná atmosféra romantických filmů se tam taky najde. Nemůžu jej však za sebe doporučit. (Pokud jste neviděli mangu, tak možná budete mít jiný názor.)

Setkali jste se někdy s komiksovou či hranou podobou?

Znáte některé z uvedených herců a měli byste k nim i film či seriál na doporučení?

Podělíte se s vlastními zkušenostmi ohledně dramat podle mang?

Budu moc ráda za váš názor!
Reklamy bez milosti mažu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 S c a r s S c a r s | Web | 5. února 2017 v 11:55 | Reagovat

Jop, můj dramalist hlásí, že jsem to viděla a dokonce jsem tomu udělila stejné hodnocení jako ty. Nicméně ani po přečtení recenze jsem si stále pořádně nevzpomněla na žádné podstatné momenty z filmu, což je vypovídá o jeho kvalitě.

O manze mluvit nemohu, jelikož jsem se s ní nesetkala, ale shoujo ve mě asi nikdy nebude vzbuzovat důvěru a tak se do ní pravděpodobně ani nepustím. :D Každopádně ale moc pěkná recenze a jsem ráda, že se tu po dlouhé době zase něco objevilo. Budu držet palce aby to nebylo naposledy. :DDD

2 Aya Aya | Web | 14. června 2017 v 19:00 | Reagovat

Man, this review is pure gold. :DD #muchsassy #lovethat XDDD Honestly čím jsem starší, tak tím jsem skeptičtější co se shojo týče, a i když jsem o čtení této mangy přemýšlela, ještě to bude sakra trvat, než se k tomu dokopu, protože pokud už vůbec s něčím takovým začnu, tak to jsou pouze autorky, které už mám vytipované.

Co se japonských dramat týče, taky s nimi moc zkušeností nemám, a pokud jo, tak to bylo převážně katastrofální. :'D Jedna z mála těch lepší byla NANA, ale viděla jsem myslím jenom první díl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.